Logistyka
to łańcuch działań
nieprzypadkowych

TSLogistic

To nie tylko transport – Magazynowanie

Logistyka to łańcuch działań nieprzypadkowych. Magazyn jest jednym z kluczowych ogniw w łańcuchach dostaw i stanowi niezbędny element niemal każdej firmy produkcyjnej, handlowej, czy transportowej. Podstawowe czynności związane z magazynowaniem towarów to:

  • PRZYJĘCIE,
  • SKŁADOWANIE,
  • PRZYGOTOWANIE DO DALSZEJ WYSYŁKI,
  • ZAŁADUNEK.

Usługi mogą mieć szerszy zakres, aby być lepiej dopasowane do potrzeb klienta. Jak prezentuje się polski rynek magazynowy? Czy warto korzystać z outsourcingu usług magazynowych? 

Polska liderem w rozwoju rynku magazynowego

Tempo budowy nowych magazynów w Polsce w 2021 roku pobiło dotychczasowe rekordy. W ubiegłym roku oddano do użytkowania ok. 2,9 mln mkw nowych powierzchni magazynowych. Jest to odpowiedź na popyt, który także w bieżącym roku zdaje się nie słabnąć. W I kwartale bieżącego roku w budowie było ponad 4 mln mkw magazynów. 

Największy wzrost zapotrzebowania na powierzchnię magazynową odnotowuje branża e-commerce. Dynamiczny rozwój tego rynku obserwowany jest od dawna. W latach 2020-2021 popyt na usługi magazynowe w tym sektorze wzrósł na terenie całej Europy niemal dwukrotnie. W okresie tym trwała pandemia COVID-19, a funkcjonowanie sklepów stacjonarnych było ograniczone, co miało też wpływ na wzrost popularności sklepów internetowych. 

W Polsce największe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową występuje w 5 lokalizacjach:

  • POZNAŃ,
  • WARSZAWA,
  • GÓRNY ŚLĄSK,
  • WROCŁAW,
  • ŁÓDŹ.

Dynamicznie rozwija się też rynek magazynowy w Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, a także na Kujawach i w lubuskim. Wpływa na to coraz lepsza infrastruktura drogowa, a także dostępność pracowników, których koszty zatrudnienia nadal są niższe, niż w Europie Zachodniej. Na koniec 2021 roku  zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły poziom 25 mln mkw. Wszystko wskazuje na to, że granica 30 mln mkw zostanie osiągnięta jeszcze w tym roku, lub w pierwszych kwartałach 2023 r. 

Czy warto korzystać z outsourcingu usług magazynowych?

Jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy wyborze formy magazynowania jest cena. Posiadanie własnego zaplecza magazynowego zapewnia niezależność, ale należy pamiętać, że jest to złożony i kosztowny proces. Zakup ziemi pod inwestycję, stworzenie projektu nieruchomości, zdobycie pozwoleń oraz wybudowanie obiektu angażuje nie tylko duże środki finansowe, lecz także zasoby ludzkie przedsiębiorstwa. 

Ukończenie budowy nowoczesnego magazynu to jednocześnie początek działań związanych z organizacją jego pracy. Konieczne jest odpowiednie wyposażenie, takie jak sprzęt załadunkowy, regały do wysokiego składowania towarów, monitoring, oświetlenie, system IT i wiele innych. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie i przeszkolenie personelu. Należy pamiętać, że w różnych regionach kraju poziom bezrobocie oraz dostępnej siły roboczej może znacznie się różnić.

Logistyka kontraktowa w postaci outsourcingu usług magazynowania pozwala niemal natychmiast rozpocząć składowanie towarów. Odpowiedzialny partner logistyczny zapewnia przestrzeń magazynową oraz personel i stosowne wyposażenie. Czynniki te są kluczowe do komfortowego i bezpiecznego przechowywania różnego typu towarów. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz uniknąć bardzo wysokich kosztów początkowych. Zasoby te można przeznaczyć na rozwój innych dziedzin biznesu.

Outsourcing usług magazynowych to także elastyczne rozwiązanie. Zdecydowana większość branży biznesowych cechuje się zmiennym zapotrzebowaniem na przestrzeń magazynową. Korzystając z logistyki kontraktowej, przedsiębiorstwo ponosi koszty związane z rzeczywistym wykorzystaniem powierzchni przeznaczonej do składowania towarów. Po stronie operatora logistycznego jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca. Dzięki temu firma nie musi budować lub wynajmować powierzchni magazynowej „na zapas”, która w całości będzie wykorzystana jedynie przez kilka tygodni w roku. 

Współpraca z operatorem logistycznym ułatwia nie tylko magazynowanie

Operator może zapewnić znacznie szerszy zakres wsparcia logistycznego. Dzięki temu możesz łatwo zlecać nie tylko czynności związane z magazynowaniem towarów, ale także np. transport. Odbywa się to w wygodny sposób, a przeprowadzanie operacji logistycznych związanych z obsługą towarów staje się znacznie łatwiejsze. 

Transport towaru zawsze odbywa się według Twoich dyspozycji. Jeśli na przykład Twój dostawca nie oferuje usługi transportu sprzedawanych towarów lub proponowana przez niego cena jest wysoka, to wystarczy, że zwrócisz się do nas z zapytaniem. Na podstawie przesłanych danych dokonamy wyceny usługi transportowej i prześlemy Ci wszystkie stosowne informacje. Po akceptacji zaproponowanych warunków niezwłocznie odbierzemy towar ze wskazanego miejsca i dostarczymy Twój towar na nasz magazyn.

Chcesz wysłać składowany towar do odbiorcy? Wystarczy wskazać adres dostawy oraz wolumen wysyłanych przesyłek. Doświadczeni spedytorzy dokonają wyceny usługi transportowej. Po akceptacji zaproponowanych warunków oraz stawki towar zostanie dostarczony odpowiednim środkiem transportu na wskazany adres. 

Oferujemy kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu drogowego, lotniczego, morskiego i kolejowego. Nasza agencja celna dokona wszelkich formalności związanych z odprawą Twoich towarów. Przesyłki o dużej wartości możesz dodatkowo ubezpieczyć na preferencyjnych warunkach. 

Witamy w sercu logistycznym Twojego biznesu!