Logistyka
to łańcuch działań
nieprzypadkowych

TSLogistic

Cena, czas, czy serwis

czym kierują się klienci korzystający z frachtu lotniczego?

Klienci korzystający z usług frachtu lotniczego są nieco bardziej specyficzni niż klienci drogowi, a nawet morscy i kolejowi. Inna specyfika wiąże się z ceną takich usług i potrzebami klienta w zakresie wyboru właśnie takiego rodzaju transportu. Usługi lotnicze są relatywnie znacznie droższe, ale konieczność szybkiej wysyłki towaru jako elementu łańcucha dostaw, często nie daje innego wyboru. Czy więc można pogodzić cenę, czas i serwis?
Pytanie to należy oczywiście skierować do spedytorów. Ich zadaniem jest przygotowanie takiej oferty, która będzie zawierała w największym stopniu te 3 składowe. W przygotowaniu odpowiedniej oferty pomaga wiedza i doświadczenie. W firmie TSLOGISTIC nad ofertami pracuje grupa doświadczonych spedytorów lotniczych. Niejednokrotnie przygotowujemy kilka opcji, które dają klientowi możliwość optymalnego wyboru w zakresie jego potrzeb.

Cena i czas ważne w transporcie lotniczym, ale czy najważniejsze?

Właściwie w każdej gałęzi transportowej cena jest bardzo często uzależniona od czasu transportu. Podobna sytuacja jest w transporcie lotniczym. Istnieją linie lotnicze, które gwarantują bardzo dobry serwis, brak opóźnień, krótki czas transportu, czy dobrą komunikację w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów. Te czynniki są często kluczowe dla każdego klienta. Niestety linie te mają często nieco wyższą stawkę niż pozostali przewoźnicy lotniczy. Ale nie oznacza to, że nie korzystamy z nich w ogóle. Dział lotniczy w TSLOGISTIC działa z siatką agentów w większości krajów na całym świecie. Zarówno w imporcie, jak i eksporcie liczy się rzetelność agenta ale i możliwość przedstawienia jak najlepszych stawek. Bardzo często dzieje się tak, że dzięki umowom z lokalnymi oddziałami konkretnej linii lotniczej, dany agent jest w stanie zaproponować znacznie lepsze stawki niż standardowe wartości rynkowe lub niż inni agenci. To pozwala na korzystanie z bardzo dobrej linii lotniczej w zakresie dość niskich stawek.

Podobna sytuacja dotyczy także przesyłek w eksporcie lotniczym z Polski. Nasze działanie dotyczy umiejętności negocjacji i współpracy firmy TSLOGISTIC z liniami lotniczymi działającymi w Polsce i uzyskania od nich jak najlepszych możliwości czasowych i kosztowych. Z obserwacji rynku i decyzji o zleceniach na transport lotniczy zauważyliśmy, że klienci sugerują się jednak przede wszystkim ceną. Jeżeli różnica czasu transportu dotyczy jedynie 1-4 dni, zleceniodawca jest w stanie poczekać dłużej na przesyłkę niż płacić np. kilka tysięcy dolarów więcej za szybszy serwis. Dlatego zadaniem spedytorów TSLOGISTIC jest wybór takiej linii lotniczej, która zagwarantuje szybki czas transportu w relatywnie niskiej cenie. Oczywiście są zlecenia np. w branży automotive, które wymagają bardzo szybkiej reakcji i sprawnej możliwości przesłania towaru. W takiej sytuacji cena staje się mniej istotna, ale oczywiście nadal jest ważna.

Linie lotnicze oferują dodatkowe usługi np. pewnego miejsca w samolocie typu „must go”, które są znacznie droższe od standardowej usługi lotniczej ale właściwie gwarantują czas transportu. Najbardziej ekstremalnym rozwiązaniem są loty czarterowe. Usługi takie są bardzo drogie, ale dają praktycznie 100% pewność odnośnie dostawy towaru z każdego miejsca do każdego miejsca na świecie w określonym czasie. Są klienci, którzy korzystają z tego typu rozwiązań, ostatnio dość powszechnie wykorzystywane w transporcie artykułów pierwszej potrzeby podczas pandemii COVID-19.

A może jednak serwis…

No właśnie, są też klienci, którzy korzystając z usług transportu lotniczego zwracają mniejszą uwagę na czas i koszty, a bardziej interesuje ich odpowiedni serwis. Czym jest serwis dla klienta w transporcie lotniczym? To na pewno właściwa komunikacja, informowanie o statusach, elastyczność, sumienność i zaangażowanie. To szukanie odpowiednich rozwiązań logistycznych dla klienta i swego rodzaju wiedza, w jaki sposób realizować transporty, aby klient był zadowolony z usługi. Dlatego też rynek klientów korzystających z frachtu lotniczego jest dość hermetyczny. Wynika to właśnie z pewnego rodzaju przyzwyczajenia i ryzyka, że nowa firma spedycyjna nie sprosta wymaganiom klienta. Właśnie z tej obawy, firmy często wolą korzystać ze sprawdzonych sobie spedytorów, czy firm spedycyjnych, aniżeli ryzykować wpadkę, nawet jeżeli znani spedytorzy będą drożsi od konkurencji. Warto dodać, że dobry serwis może też wpływać np. na pozyskiwanie nowych klientów. Dotyczy to sytuacji wzajemnego polecania usług danej firmy spedycyjnej wśród firm z tej samej branży. Dlatego jako TSLOGISTIC bardzo poważnie podchodzimy do kwestii serwisu dla naszych klientów i staramy się pomóc z pełnym zaangażowaniem każdemu klientowi, która ma zapotrzebowanie na transport lotniczy. Krótko mówiąc właśnie serwis i odpowiedzialność są jednymi z najważniejszych elementów w profesjonalnej obsłudze naszych klientów.